Wystawa "Kościól a ekologia"
We wtorek 16 listopada 2010 r zaprosiliśmy rodziców na wystawę "Kościół a ekologia".
Wystawa przedstawia wybór najbardziej znaczących dokumentów autorstwa hierarchów kościelnych, z Papieżem Janem Pawłem II na czele, poświęconych kwestiom ekologicznym oraz wskazujących na relacje między człowiekiem a przyrodą.
Opiekę merytoryczną sprawowała pani Barbara Szarota - koordynator projektu ACT ECO i nauczyciel języka angielskiego, a oprawę plastyczną -pani Joanna Strączek - artysta plastyk.

Uczniowie biorący udział w przygotowaniu: Aneta Bukowska, Paulina Stoch, Karolina Topór, Stanisław Broński.
Ulotki opracowały: Monika Gmurczyk, , Edyta Pawlikowska, Sara Gładoch, Olga Boruchowicz , Justyna Szydłowska, Agnieszka Szymala.
W trakcie wystawy zwiedzających oprowadzali także: Bartek Gąsienica - Walczak, Andrzej Kozerski, Andrzej Malik.
Więcej o wystawie w "Czytaj więcej"
Zakaz palenia w miejscach publicznych
15 listopada 2010 weszła w życie ustawa o zakazie palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, która jest nowelizacją ustawy 9 listopada 1995 r. „o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”.
Nie będzie można zapalić w kawiarniach, pubach, lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, na wyższych uczelniach, środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w pomieszczeniach kultury i wypoczynku.
Kara za wypalonego papierosa w miejscu publicznym objętym zakazem wynosi 500 zł, a właściciel lokalu, który w widocznym miejscu nie zamieści informacji o zakazie – 2000 zł.
Ekspert radzi
Z przyjemnością dzielimy się informacją, że opis działalności ACT ECO znalazł się na stronie Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego www.ekoedu.uw.edu.pl, w zakładce: EKSPERT RADZI.
Trwa kolejny sezon grzewczy.
Trwa kolejny, długi sezon grzewczy.
Pragniemy zwrócić uwagę na szkodliwość wprowadzania do środowiska trujących substancji, pochodzących ze spalania odpadów (śmieci)
w kotłowniach domowych, szczególnie tych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Spalanie tworzyw sztucznych zagraża środowisku naturalnemu, a przede wszystkim zdrowiu ludzi - powoduje utlenianie się do atmosfery: CO2, cyjanowodoru, fosgenu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, par metali ciężkich i dioksyn.

1 kilogram polichlorku winylu (płytki PVC, butelki plastikowe, folie, plastikowe wiadra, miednice, pojemniki po farbach, wyroby ze skaju) spalany w zwykłych warunkach wydziela 280 litrów trującego chlorowodoru.
1 kilogram poliuretanów (gąbki, uszczelki, podeszwy, odzież) daje 30-50 litrów cyjanowodoru, tzw. kwasu pruskiego

Najniebezpieczniejsze są dioksyny – prawdopodobnie najgroźniejsze ze znanych człowiekowi trucizn. Są one 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu. Są rakotwórcze, działają mutagennie, mogą wywołać poronienia.

Zanim spalimy nasze śmieci, pomyślmy o swoim zdrowiu a także o zdrowiu naszych bliskich i sąsiadów.!


na podstawie materiałów Fundacji "ARKA"
Kolejny Konkurs Ekologiczno-Chemiczny
Kolejna, druga już, edycja Szkolnego Konkursu Ekologiczno-Chemicznego pod patronatem SEWIKu organizowanego w ramach III edycji projektu ACT ECO za nami. Tematyka konkursu dotycząca POWIETRZA trafiła idealnie w gusta uczniów naszego gimnazjum. Zainteresowanie konkursem było na tak duże, że lista osób chętnych zamknięta została w dwa dni po jego ogłoszeniu. Ostatecznie do konkursu przystąpiło 27 osób, wśród których największą ilość swoich przedstawicieli miały klasy drugie bo aż - 15 osób, a następnie z klas trzecich - 7 osób i z klas pierwszych - 6 osób. Uczestnicy zmagali się z pytaniami testowymi, za które mogli maksymalnie zdobyć 23 punkty. Należy zaznaczyć iż uczniowie za wybór prawidłowej odpowiedzi uzyskać mogli 1 punkt, natomiast za odpowiedź nieprawidłową - 1 punkt. Najlepiej z testem poradziła sobie uczennica klasy III c Edyta Zając zdobywając 19 punktów, następnie Grzegorz Wanat uczeń klasy II b który zdobył 15 punktów i Stanisław Bielawa z klasy II c z 14 punktami. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 1 czerwca w Urzędzie Miasta Zakopanego, podczas obchodów Światowego Dnia Środowiska, zorganizowanych przez ACT ECO a wpisanych w VII Dni Zakopanego. W roku szkolnym 2010/2011 zorganizowana zostanie kolejna edycja konkursu. A jaka będzie jego forma i treść??? To zależy od Ciebie!!! Jeżeli chcesz mieć wpływ na jego formę, treść i przebieg nie czekaj! Zgłoś się u nauczycielki chemii, pani Urszuli Stachoń !!! Zróbmy coś razem.
4 października Światowy Dzień Zwierząt
Święty Franciszek całym swoim postępowaniem sprzeciwiał się złu i okrucieństwu w stosunku do ludzi i zwierząt, nienawiści, zabijaniu i chciwości.Żył w wielkim ubóstwie, założył wędrujący zakon. Myśląc współczesnymi kategoriami - całym swoim życiem dążył do zachowania środowiska naturalnego.
Początki Światowego Dnia Zwierząt sięgają 1931 roku, kiedy na zjeździe ekologów we Florencji, zapisano jego ideę - zwrócenie uwagi na zagrożone gatunki zwierząt. W Polsce po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 1993 roku. Obecnie Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dniu imienin Franciszka, którego uznaje się za patrona wszystkich zwierząt i nazywa niebieskim patronem ekologów.
4 października - Dzień Św. Franciszka - Patrona Ekologów
29 listopada 1979 r. Papież Jan Paweł II wydał dokument (Breve apostolskie) zaczynający się od słów: „Inter Santos”, w którym ogłosił św. Franciszka patronem ekologów (ludzi zajmujących się ochroną środowiska naturalnego) „ponieważ pośród świętych i pośród wielkich ludzi, którzy z szacunkiem traktowali przyrodę, jako cudowny dar Boga ofiarowany rodzajowi ludzkiemu, bardzo słusznie wymienia się św. Franciszka z Asyżu”.

W r. 1980 Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologii (ochrony przyrody) ze względu na to, że Święty bardzo kochał przyrodę.

Ekologiczny dekalog Św. Franciszka:


1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.
2. Traktuj wszystkie rzeczy stworzone z miłością i czcią.
3. Tobie została powierzona Ziemia jak ogród; rządź nią z mądrością.
4. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona.
5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości.
6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku: aby życie napełniało się życiem.
7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć jakie są prawa istnienia.
8. Pamiętaj, że świat nie jest jedynie odbiciem twego obrazu, lecz nosi w sobie wyobrażenie Boga Najwyższego.
9. Kiedy ścinasz drzewo zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane.
10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.
2 października Europejski Dzień Ptaków, Europejskie Dni Ptaków
Europejskie Dni Ptaków - największa doroczna impreza przygotowywana przez sympatyków ptaków w całej Europie. Jej organizatorami od ponad 11 lat są europejscy partnerzy BirdLife International, a w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Więcej w "Czytaj więcej"
Zapraszamy do udziału w IV edycji Projektu ACT ECO
Zapraszamy uczniów Gimnazjum nr 2 w Zakopanem na zajęcia, w trakcie których wspólnie zastanawiamy się jakie podejmować działania aby jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu. W trakcie zajęć w tym roku przewidujemy także: fotografię, próby filmowe, edycję własnej strony internetowej oraz możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego. Przewidywane wycieczki.

Obchody Światowego Dnia Środowiska z ACT ECO Team
Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć pani Anny Karpiel-Sembereckiej z Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego Watra:
watra.pl
Nagrody wręczone
W dniu dzisiejszym - 1 czerwca 2010, w sali obrad Urzędu Miasta nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom Międzyszkolnego Konkursu Ekologiczno – Medialnego zorganizowanego przez Projekt ACT ECO w ramach III Szkolnych Obchodów Światowego Dnia Środowiska (wpisanych w VIII Dni Zakopanego), pod patronatem Burmistrza Miasta Zakopanego, SEWIKu, patronat medialny Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.
Uczniów i opiekunów powitał pan Burmistrz Jan Walczak. Następnie nagrody wręczali Sekretarz Miasta pani Renata Szych i Prezes SEWIKu pan Jakub Dzioboń, który przekazał także nagrody laureatom II Szkolnego Konkursu Ekologiczno – Chemicznego zorganizowanego przez ACT ECO w Gimnazjum nr 2, pod patronatem SEWIKu.
Po wręczeniu nagród wszyscy obecni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Więcej w "Czytaj więcej"

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Tereny miejskie z dojrzałymi drzewami mogą obniżyć latem temperaturę otoczenia nawet o 11 stopni w porównaniu do terenów bez drzew.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
1,998,443 unikalnych wizyt